Katus

Õigesti valitud katus suurendab Teie maja väärtust, loob visuaalse terviku ning tagab majale pika eluea. Plekk-katused on levinum katuseliik, soodne hind ja paigaldamiskiirus sobivad hästi ka väiksema eelarvega ehitajale. 

Katus on võimalik ehitada väga erinevatest materjalidest. Allpool anname lühikese ülevaate erinevate katuse eelistest ja puudustest. Täiendavaks konsultatsiooniks soovitame võtta ühendust Amisor OÜ-ga.

Plekk-katused

Miks valida plekk- katus?

  • Kergekaaluline plekk ei vaja nii tugevat aluskonstruktsiooni kui kivikatus. Paigaldamine küllaltki lihtne ja töö kiire
  • Õigesti paigaldatud katus peab vastu ka kõige suurematele tormidele. Ka temperatuuri kõikumine ei tee plekk-katusele halba. Pleki pinnal ei kasva sammal
  • Soodne hind
  • Lai valik erinevaid profiile ning suur värvitooni valik

Valtsplekk-katust kasutatakse peamiselt kirikute ja muinsuskaitse all olevate hoonete katustena, vähem eramajade katustel.Valtsplekk-katuse plekipaanide liitekohad valtsitakse kokku käsitsi, mis teeb selle katuseliigi tööd väga ajamahukaks, eksklusiivseks ja kalliks. Peale 2-3 aasta möödumist kaob katuseplekilt läige, mis on omane uuele tsinkplekist materjalile. Tsinkplekist katust on võimalik üle värvida. Soovituslikult tehaksegi seda peale 2-3 aasta möödumist, kuna siis on ilmastikuolud pesnud plekilt maha õlikihi. Uus katus on võimalik ka koheselt üle värvida, sellele peaks aga eelnema plekipinna hoolikas pesu leeliselise lahusega. Tsinkplekk materjal on äärmiselt vastupidav, kui tsingikiht ühel ruutmeetril on minimaalselt 350g.

  • Tsingi ja alumiiniumiga kaetud teras (aluzinc) tagab korrosioonikaitsega katuse (materjalil on valgust ja soojust peegeldavad omadused)
  • Mattpolüester, polüester ja polüuretaan loetakse värviliste pinnakatete

Kivikatused jagunevad peamiselt kahte liiki: savikivist katus ja betoonistkivi katus.

Kivist katused sobivad väga hästi palkmajadele, kuna annab hoonele raskust, et palgid saaksid õhutihedamaks kokku vajuda iseenda raskuse all. Kergekaalulise katuse korral võivad jääda ülemised palgiread tuult läbi laskma.

Savikivi katus, mida peamiselt kasutatakse vanemate majade või muinsuskaitse all olevate majade renoveerimisel.

Katusetelliseid on Eestis valmistatud üle seitsmesaja aasta. Juba sajandeid tagasi tunti savitellistest katust, kui head vahendit vaenlaste tule rünnakute eest, kivikatus ei lasknud hoonel nii lihtsalt tuld võtta.

Betoonkivikatus on vettpidav, kuid samas laseb aluspinnal hästi hingata (ventileerib aluspinda, kuna õhk pääseb kivi liitekohtadest läbi). Polar pinnakattega betoonkivi eelis on kivi omadus peegeldada pinnalt tagasi päiksesoojust, millega väheneb katusealuse ülekuumenemine. Kivikatus on ka hea heliisolaator. On erinevaid  betoonist kivikatuse kive, mis annavad vastupidavuse UV kiirgusele, sambla tekkele, värvikihi sälimisele ja  mehaanilistele vigastustele. Enamik betoonist katusekividelt kaob läige paari kolme aasta jooksul UV mõjul.

Lamekatused

Lamekatuseid paigaldatakse suuremalt osalt sademetevaestes piirkondades, kuna selliselt katuselt on vee äravool raskendatud. Tänapäeval on bituumenkatuste eluiga ca 25 aastat.

Antud katuste põhikomponentideks on:

Alumine kaitsekiht, modifitseeritud bituumen, tugikangas, modifitseeritud bituumen ja pealmine UV kaitsekiht.
Lamekatuste puhul kasutatakse põhikomponendina bituumenist rullmaterjali, mis omakorda jagunevad kaheks erinevaks tüübiks:

APP – atactic polypropylene – materjal, mis ei reageeri temperatuuriga seotud kõikumistele, on kaetud spetsiaalse UV kaitsega (kiltkivipuistekiht) ning lisaks on sellisel materjalil väga hea elastsus.

SBS – styrene butadiene styrene – suurepärane vastupidavus madalatel temperatuuridel, UV kaitsekiht.

Eterniitkatused

Eterniitkatuse eelised:

  • Kergus, et mitte koormata majakonstruktsiooni;
  • Hea heliisolatsioon (sademete müra vähe kuuldav)
  • Materjali „hingavus“, et ei tekiks kondensvett
  • Keskkonnasõbralikkus – keemiliste ühendite vaba, bioloogiliselt püsiv, kahjuritele sobimatu
  • Ilmastikule vastupidavus – talub suuri temperatuurikõikumisi
  • Koormuste taluvus, et tagada vormikindlus erinevate ilmastikunähtuste puhul
  • Tulekindlus – olemas tuletundlikkuse klass A2

Eterniitkatuseid on Eestis paigaldatud juba pikaajaliselt. Tänapäevane eterniit katusekate püsib kuni 70 aastat ja erineb oluliselt nn nõukoguaegsest materjalist!

Bituumensindelkatused

Bituumensindelkatused sobivad nii vana katuse uuendamiseks, kui ka päris uue katuse katteks. Erisuseks on nõue, et katusekalle peab olema vähemalt 11 kraadi.

Eelised teiste katuste ees:

  • Katust on lihtne ise paigaldada
  • Kergelt töödeldav ja painduv materjal, mis ei vaja paigaldamisel erilisi tööriistu ega vahendeid
  • Lai värvivalik ja erinevad materjali variatsioonid annavad võimaluse ehitada väga eriilmelisi katuseid
  • Katusel on võimalik turvaliselt liikuda, sest katuse alla paigaldatakse täislaudisest tugev konstruktsioon. Katusel on ka hea heli-isolatsioon.
  • Katus tagab talvisel ajal turvalisuse, bituumensindlikatuse pealispind on kare, nii ei vaju lumi katuselt alla
  • Katuseplaat on tänu kivipuistele kaitstud nii päikesekiirguse kui ka loodusmõjude ees