Eestis kasutatakse peamiselt Knaufi ja Cyproki firma kipsplaati. Kipsplaat koosneb 90% kipsist, 10% kartongist ja muudest lisaainetest.

Kui on soov ehitada mõni vahesein, siis selleks on odavaim ja lihtsaim teha metallkarkassil olev kipsplaadist vahesein. Kipsplaati on väga lihtne töödelda, painutada ja teha kaarjaid pindu.
Kipsplaadist seina sisse on väga lihtne paigaldada kaableid, pistikupesasid, veetorustiku ja äravoolutorustiku, samuti siseuksi ja tuletõkkeuksi. Kipsplaadist vaheseinatüüpe on väga erinevaid. Võimalik on ka kasutada erineva laiusega metallkarkassi ja läbi selle seina paksust valida.
Tavapäraselt paigaldatakse metallkarkassi vahele vill seina helipidavuse parandamiseks. Ka välisseintes on väga levinud kasutada metallkarkassil kipsplaati. Topelt kipsplaadi paigaldamine metallkarkassi peale parandab samuti helipidavust ja jäigastab seina, mis samas hoiab ära pragude tekke viimistletud pinnal.
Kipsplaati metallkarkassil võib edukalt paigaldada ka lakke, sellisel juhul on ruumi kadu vaid 50 millimeetrit. Samas on võimalik väga lihtsalt uus kipsplaadist vahelagi tuua metallvarraste abil soovitud kõrgusele, mille külge kinnitatakse kipsplaadi metallkarkass. Kipsplaadist seinu ja lagesid ei soovita teha puitkarkassile, mis on hinnalt küll soodsam kui metallkarkass, aga puit ei ole nii stabiilne ja pragude tekkimise oht on viimistletud pinnal oluliselt suurem.
Kipsplaadist on võimalik teha erineva tulepüsivusega ( EI30; EI60; EI90) seinu ja lagesid ning paigaldada tuletõkke kipsplaadist seina tuletõkke uksi. Ruumid, kus on nõutud suurem turvalisus seinale, paigaldatakse kahe kipsplaadi vahele 1mm paksune metallplaat. Metallkarkassil kipsplaadist seinu ja lagesid on võimalik paigaldada ka uude palkmajja, kuhu jäetakse lae äärde deformatsioonivuuk ehk vajumisvuuk (palkide kokku vajumine korruse ulatuses võib jääda 200mm juurde). Deformatsioonivuuki tuleb kasutada ka suurte pindade puhul, nii lagedes, kui ka seintes, kuna materjal erineva niiskuse mõjul paisub ja kahaneb (suvel, kui ei köeta on niiskustase suurem ja kütteperioodil niiskustase oluliselt väiksem).

 

Knaufi kipsplaadi erinevad tooted Gyproc kipsplaadi erinevad tooted
Standard GKB  12,5mm Standard GN  13mm
Eritugev KEK   12,5mm Eritugev GEK  13mm
Niiskuskindel GKBi  12,5mm Niiskuskindlam  GKBi  13mm
Remondi KS  6mm Remondi GS  6mm
Tulekaitse GKF  15mm Tuletõkke GKF  15mm
Tuuletõkke GTS  9mm