Sauna projekteerimise aluseks on tasakaal leiliruumi, pesuruumi ja riietus- ja/või eesruumi suuruste vahel. Rusikareegel soovitab, et 1m² leiliruumi kohta oleks 1,5m² pesuruumi ja 2m² eesruumi, sellisel juhul on tagatud ruumide omavaheline parim sobivus. Kui eesruumis on kamin, lisandub eesruumi ruutmeetritele veel 4m².
Leiliruumi ehitamist tuleb alustada ruumi lisasoojustamisest. Enamlevinud on 30mm SBU plaat või iko enertherm pir soojustusplaat, millel on pealispinnal fooliumist aurutõke, selline plaan sobib kasutatakse nii kivi- kui puit seintele ning ka lakke. Peale soojustuse paigaldamist, kinnitatakse soojustuse pinnale lisaroov ja sellele laudis. Lisaroov tagab soojustuse ja võimaldab laudise vahel õhu liikumise, saun kuivab kiiremini peale kasutamist ning pikeneb oluliselt laudise eluiga. Seina laudis jäetakse põrandast lahti umbes 10cm ja laest 5mm. Seina ja lae laudiseks kasutatakse lehtpuud (okaspuu võib hakata vaiku eritama). Laudist võib seina kinnitada nii horisontaalselt kui vertikaalselt. Soovitame kinnitada laudis spetsiaalse klambriga, nii ei ole naelapead näha. Suure koormustega leiliruumides võiks vertikaalse laudise alumise rea roovi külge kinnitada peitpea naelaga läbi laudise (peitpeanael võiks olla 1,2mm läbimõõduga ja roostevaba).
Saunadel kehtivad mõningad põhinõuded, olenemata sellest, kas saun on elektrikerisega- või puuküttekerisega. Leiliruumi kõrgus võiks jääks 2,25-2,30 m vahele, mis annab ruumile hea õhuliikumise ning igas pikkuses inimene saab ennast laval istudes mõnusalt tunda. Lava kõrgus põrandast on 110cm, lava laius võiks jääda 60-90cm vahele. Kuni 2m pikkusele lavale ei ole vaja keskele toetusjalga panna. Lava kinnitatakse seinte külge. Teise astme vahe lavaga on 40-45cm ja laius 40cm (sobilik, et sinna saaks istuda laps või vähem kuumust sooviv saunataja). Järgmise kahe astme kõrguste vahed on 35cm ja laiuseks 30cm. Lava ja astme lauad soovitaksin paigaldada risti lavaga (lühikestest laua juppidest). Kui astmelaud või lavalaud on pikkadest laudadest tehtud, jääb oht, et niiskuse ja kuuma mõjul võib laud aja jooksul kõverduda. Lava pealmiseks laudiseks võiks kasutada termotöödeldud puitu (väga soovitav suure koormusega saunades). Termotöödeldud laudis ei lähe kõveraks ega rikne nii kiiresti, kui tavaline laudis. Nurgakujulisel laval on mõnus teiste saunalistega juttu ajada ja samas saab valida endale sobiva kauguse kerisest.
Soome keris on nn pidevalt köetav ja enim levinud. Piisavas koguses kerisekive tagavad hea leili. Põhjanaabrite arvates peaks olema vähemalt 50 kg kerisekive, et tagada hea leil. Tähtis on ka kivide valik, ise korjates peaks tähelepanelik olema, et ei valitaks roosteplekkidega ja kirjuid kive. Kivid peaks olema ühtlased ja tumedad. Ise kerisekive korjates võib sattuda radooni- või süsinikmineraale sisalduvatele kividele, mis ei sobi kerisekiviks.
Elektrikerise võimsuse valimisel on rusikareegliks, et 1m³ leiliruumi kohta on sobilik 1,1kw elektrikerise võimsust (nt kui leiliruumi ruumala on 20m³, siis elektrikerise võimsus peaks olema 22kw). Kui leiliruum on piisavalt soojustamata või on leiliruumis aken, võiks keris olla paar kw võimsam.
Et nautida mõnusat saunatamist, on leiliruumis väga tähtis ventilatsioon. Värske õhk tuleb leiliruumi ukse alumisest osast, mis on jäetud põrandast lahti kuni 15cm (oleneb sellest, kui suur on leiliruum). Värsket õhku on vaja selleks, et oleks laval olles hingata hapnikurikast õhku, õhuliikumisega ühtlustub ka leiliruumi temperatuur. Parima õhu liikumise saavutamiseks paigaldatakse värske õhu juurdepääs elektrikerisele kerisekividest 50 cm ülesse poole. Puuküttega kerise puhul peaks õhu juurdevool olema kerise all või ees. Parimal juhul ei toimu puuküttega kerise kütmine leiliruumist, nii ei võta põlemine saunatajale vajaliku hapnikut leiliruumist ära. Ventilatsiooni äratõmme peaks olema kerisest võimalikult kauges nurgas ja lava all. Ventilatsioon on vajalik ka peale saunatamist niiske ruumi kuivatamisel. Kuivas ruumis pikeneb oluliselt puidu eluiga.
Leiliruumi valgustus võib olla hubane LED valgusti, mis loob ruumile hea meeleolu.